Uwaga na fałszywe strony internetowe - AKTUALNOŚCI - KPP w Suchej Beskidzkiej

AKTUALNOŚCI

Uwaga na fałszywe strony internetowe

W wirtualnym świecie jak i w życiu realnym może dojść do wyłudzenia danych osobowych po to by wykorzystać je do przestępstwa.  Wykorzystując strony internetowe z przyciągającymi uwagę informacjami -  często fałszywymi - oszuści proszą o logowanie się do kont m.in na serwisach społecznościowych nad którymi później przejmują kontrolę. 

W  sieci pojawił się rzekomy apel Policji na temat poszukiwań 36-letniego mężczyzny z powiatu suskiego, który to podczas transmisji na żywo miał katować psa. Redakcja suskiDlaWas.info zwróciła się do nas z zapytaniem w tej sprawie. Po analizie stwierdzono, że nad wizerunkiem mężczyzny jest logo znanego polskiego portalu internetowego sugerujące, że znajdujemy się na stronie tego portalu. Natomiast sformułowania „pomoc-zwierząt” użyte w  adresie strony sugerują, przekierowanie z portalu tematycznego. Kliknięcie w zamieszczony na tej stronie film prowadzi do strony przeznaczonej do rzekomego logowania na Facebooku (łudząco podobnej do Facebooka) . Chodzi prawdopodobnie o to by wyłudzić dane do logowania i przejąć czyjeś  facebookowe konto. Może mieć to na celu zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przejęcia Messengera i nakłaniania znajomych osoby, której konto przejęte  do określonych działań czy np. przekazaniu kodu do BLIKA.

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas podawania danych przez Internet. Zawsze należy dokładnie analizować otrzymywane komunikaty zawarte np. w wiadomościach sms, e-mail by uniknąć ataku na nasze dane dostępowe do internetowych profili, kont bankowych i innych usług.

  • Screen komunikatu strony internetowej z dwoma zdjęciami mężczyzny trzymającego psa za ogon oraz sygnałami świetlnymi radiowozu
Powrót na górę strony