AKTUALNOŚCI

2 dni i dwa zdarzenia z udziałem nieletnich bez karty rowerowej

Data publikacji 23.04.2025

W ciągu ostatnich dwóch dni na drogach powiatu suskiego doszło do dwóch zdarzeń, w których sprawcami byli nieletni, którzy nie posiadali uprawnień do kierowania (karty rowerowej). Znajomość przepisów ruchu drogowego, a także umiejętności techniczne pozwalające na bezpieczne i rozsądne korzystanie z drogi uchroni przed przykrymi skutkami zdarzenia oraz odpowiedzialności zarówno nieletniego jaki jego opiekunów prawnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby w wieku od 10 do 18 roku życia poruszające się rowerem po drogach publicznych powinny mieć kartę rowerową. Dla młodych osób jest to pierwszy dokument uprawniający do legalnego poruszania się po drogach publicznych bez opieki osoby dorosłej. W poniedziałek wielkanocny 21 kwietnia br. w Jordanowie 11-letni kierujący hulajnogą elektryczną nie udzielił pierwszeństwa kierującej samochodem marki Porche. Młody uczestnik ruchu poza ogólnymi potłuczeniami nie doznał poważnych obrażeń ciała. Wczoraj 22 kwietnia br.  w Łętowni 14-letni kierujący rowerem wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzielił pierwszeństwa kierującemu samochodem marki Volkswagen doprowadzając do zderzenia. W wyniku powstałych obrażeń głowy został zabrany do szpitala. W oby przypadkach zadarzeń nastoletni kierujący nie posiadali karty rowerowej.
Zwracamy się z apelem do rodziców. Piękna pogoda skłania nasze dzieci do zabaw na świeżym powietrzu. Niepełnoletni rowerzysta, który ukończył 10 lat, może poruszać się rowerem po drogach publicznych samodzielnie wyłącznie wtedy, kiedy posiada kartę rowerową! Jeśli jej nie ma, nie może korzystać z drogi, z jezdni, ścieżki rowerowej czy też chodnika na rowerze. Dlatego to rodzice i opiekunowie muszą zadbać o to, aby dzieci miały ten dokument, aby móc cieszyć się bezpieczną i legalną jazdą rowerem. Bezpieczeństwo na drodze jest priorytetem, dlatego zachęcamy dzieci i młodzież do zdawania egzaminów na kartę rowerową, ponieważ jest to klucz do zachowania bezpieczeństwa na drodze i uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.

 

Powrót na górę strony