Konferencja Bezpieczny Powiat Suski 2025 - Zdrowe życie bez uzależnień.
Policjanci, kuratorzy sądowi, przedstawiciele oświaty oraz miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej uczestniczyli w konferencji poświęconej uzależnieniom. 1 kwietnia br. w Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej odbyła konferencja pn. Bezpieczny Powiat Suski 2025 – Zdrowe życie bez uzależnień. Prowadzone przez specjalistów wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości w tych kwestiach oraz wymianę doświadczeń.
Konferencja została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej przy współpracy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej oraz Eksperta Wojewódzkiego ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego.
Na początku Komendant Powiatowy Policji w Suchej Beskidzkiej mł.insp. Daniel Chlebda przywitał współorganizatorów konferencji, których reprezentowali Wicestarosta Suski Zbigniew Hutniczak oraz Sekretarz Urzędu Gminy Sucha Beskidzka Zbigniew Maryon, a także Pani Katarzyna Kosik-Gajewska - Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wraz z Panią Karoliną Załęgą - Ekspertem Wojewódzkim ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego. Pierwszym prelegentem był dr Łukasz Cichocki Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Klinicznego im. dr. J.Babińskiego w Krakowie, który przedstawił temat odporności psychicznej w dzisiejszych czasach. Drugim z prelegentów był mgr Rajmund Janowski Psycholog, specjalista i superwizor, psychoterapii uzależnień Krakowskiego Stowarzyszenia Terapeutów Uzależnień, który przedstawił temat wpływu uzależnienia na cały system rodzinny. Trzecim z prelegentów był podinsp. Wojciech Chechelski, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Zarządu w Krakowie, który omówił zadania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Kolejnym blokiem konferencji było cyberbezpieczeństwo, którego tematy zostały przedstawione przez przedstawicielki Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Pani Anna Rywczyńska - Kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK przedstawiła temat Przeciwdziałania cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Następnie uczestnicy konferencji wysłuchali wystąpienia Kierowniczki Zespołu ds. Ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami w Internecie w NASK Pani Ewy Domańskiej w temacie: Rola krytycznego myślenia w odbiorze treści online. Ostatnim prelegentem była Pani Martyna Różycka - Kierowniczka Działu reagowania na nielegalne treści w Internecie w dyżurnet.pl. Pani Martyna przedstawiła temat: Dlaczego bezpieczeństwo dzieci to nie jest tylko odpowiedzialność opiekunów. Podczas konferencji dla wszystkich uczestników zostało zorganizowane stoisko na temat środków odurzających i substancji psychoaktywnych. Podkom. Hubert Bracik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prezentował zawartość walizki edukacyjnej z imitacjami środków odurzających oraz przedmiotami pomocniczymi.
Zorganizowana konferencja była już po raz drugi doskonałą okazją do integracji przedstawicieli szkół i ośrodków pomocy społecznej oraz Policji, Prokuratury i Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej w wymianie wiedzy i doświadczeń w obszarze uzależnień. Dzięki prezentowanym podczas konferencji informacjom i praktycznym wskazówkom uczestnicy zyskali cenne narzędzia do skuteczniejszego działania w swoich placówkach.