#DzielnicowyBliżejNas. Reagujemy kiedy jest zimno.
Dzielnicowi na terenie powiatu suskiego poza codziennymi obowiązkami, podczas obchodu swojego rejonu służbowego zwracają uwagę na osoby samotnie mieszkające albo osoby bezdomne. Temperatura na zewnątrz, szczególnie nocą gwałtownie spada, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy służby za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.
W ramach akcji „Zima” dzielnicowi w powiecie suskim regularnie odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności. Są to parki miejskie, ogródki działkowe, klatki schodowe, pustostany, altany działkowe, dworce, czy inne opuszczone budynki, na terenie których ludzie próbują znaleźć schronienie przed mrozem. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie, będąc na zewnątrz pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia i można się potknąć i wywrócić. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu, podczas gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać swój dom. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie w naszym środowisku, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Policjanci na terenie powiatu suskiego codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, niezbędna jest reakcja nie tylko służb, ale też każdego człowieka.
Przypominamy o możliwości skorzystania z aplikacji KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA i zgłoszenie takiej sytuacji poprzez odpowiednie naniesienie na mapę ikony „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.