Przez alkohol stracił prawo jazdy i samochód
Dzięki prawidłowej reakcji młodych mieszkańców powiatu suskiego udaremniona została dalsza jazda nietrzeźwego kierowcy. 34-latek wsiadł za kierownicę samochodu marki Kia, mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy oraz zgodnie z nowymi przepisami zarekwirowali jego samochód.
W piątek (22.03.br.) tuż przed północą policjanci otrzymali zgłoszenie o kierującym samochodem marki KIA, który porusza się z kierunku Suchej Beskidzkiej w stronę Makowa Podhalańskiego i może być nietrzeźwy. Gdy podejrzany samochód zjechał z drogi na stację paliw, zachowanie kierowcy było obserwowane przez czwórkę młodych mieszkańców naszego powiatu, która uniemożliwiła mężczyźnie jego ewentualną dalsza jazdę. Przybyli na miejsce funkcjonariusze, przejęli kierowcę z rąk świadków, który tłumaczył się, że jego chwiejny krok jest spowodowany chorobą. Policjanci ustalili tożsamość kierowcy, którym się okazał 34-letni mieszkaniec powiatu suskiego. Przyczynom niebezpiecznej jazdy oraz chwiejnego kroku okazał się alkohol, a w szczególności jego ilość. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusze zabezpieczyli jego samochód, którego wartość oszacowano na około 15 tysięcy złotych.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto kierowca, którego badanie stanu trzeźwości wykaże, co najmniej 1,5 promila alkoholu, musi liczyć się z utratą samochodu.
Szczególne podziękowania za szybką reakcję na podejrzane zachowanie kierowcy na drodze oraz uniemożliwienie jego oddalenia się, należą się czterem młodym mieszkańcom naszego powiatu. Dzięki ich obywatelskiej postawie i trosce o innych uczestników ruchu drogowego nietrzeźwy 34-latek stanie przed sądem.
Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie, Sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
• zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
• sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
• nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.