KONFERENCJA BEZPIECZNY POWIAT SUSKI 2024
Policjanci, przedstawiciele oświaty oraz miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej uczestniczyli w konferencji poświęconej dwóm istotnym zagadnieniom: cyberbezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz problematyce środków odurzających. Prowadzone przez specjalistów i ekspertów wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości w tych kwestiach oraz wymianę doświadczeń.
Wczoraj (5 marca br.) w Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej odbyła konferencja pn. Bezpieczny Powiat Suski 2024 w za kresie uzależnień związanych z szeroko pojętym cyberzagrożeniem oraz narkotykami. Konferencja została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej przy współpracy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej oraz Eksperta Wojewódzkiego ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego. Na początku Komendant Powiatowy Policji w Suchej Beskidzkiej insp. Robert Michna przywitał współorganizatorów konferencji, których reprezentowali Wicestarosta Suski Zbigniew Hutniczak oraz Sekretarz Urzędu Miasta Zbigniew Maryon, a także wszystkich prelegentów i uczestników konferencji. Pierwszym prelegentem był podinsp. Wojciech Chechelski z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie, który w obszarze prawnym przedstawił temat substancji psychoaktywnych. Drugi z tematów dotyczący cyberzagrożeń i został przedstawiony przez Kierownika Zespołu Popularyzacji Bezpiecznego Korzystania z Cyberprzestrzeni w NASK Panią Ewę Domańską oraz Dorotę Świercz z Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl. Następnie Ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego Pani Karolina Załęga zapoznała uczestników spotkania z zadaniami, realizowanymi w bieżącym roku w ramach Małopolskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, w tym uzależnieniom behawioralnym na lata 2022-2026. Ostatni temat przedstawił podkom. Hubert Bracik z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie dotyczący środków odurzających wśród młodzieży i trendy dotyczące używania narkotyków wśród młodego pokolenia. Na zakończenie insp. Robert Michna wraz z Sekretarzem Zbigniewem Maryon oraz Panią Karoliną Załęga podziękowali prelegentom oraz wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w spotkaniu.
Zorganizowana konferencja była doskonałą okazją do integracji przedstawicieli szkół i ośrodków pomocy społecznej oraz Policji w wymianie wiedzy i doświadczeń w obszarze cyberbezpieczeństwa i walki z problematyką środków odurzających. Dzięki prezentowanym podczas konferencji informacjom i praktycznym wskazówkom uczestnicy zyskali cenne narzędzia do skuteczniejszego działania w swoich placówkach.