AKTUALNOŚCI

PRZED 1 LISTOPADA. POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO I BRIEFING. PRASOWY.

W związku z organizowaną przez policję akcją „Znicz” oraz niepokojącą sytuacją epidemiologiczną, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wzięli udział przedstawiciele małopolskiej Policji, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Przedstawiciele poszczególnych służb złożyli na ręce wojewody Łukasza Kmity raporty z dotychczasowych przygotowań, podkreślając zarazem gotowość do dalszych wzmożonych działań w sytuacjach nieprzewidzianych.

- 1 i 2 listopada to bardzo wyjątkowe święta dla Polaków. Odwiedzamy nekropolie na terenie całego kraju, by uczcić pamięć naszych bliskich. Wiąże się to jednak ze zwiększonym ruchem pieszych i samochodów. Mając na uwadze bezpieczeństwo Małopolan, zwołałem posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego przedstawiciele służb zaprezentowali stan przygotowania do tego wyjątkowego weekendu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Nie możemy zapomnieć o tym, że nadchodzący weekend oznacza również spotkania z bliskimi. Zadbajmy o to, by były bezpieczne. Ostatnie dni pokazały, że liczba nowych przypadków i hospitalizacji wzrasta. Apeluję do wszystkich Małopolan o stosowanie złotej zasady DDM – dezynfekcja, dystans, maseczki. To one wraz ze szczepieniami przeciw COVID-19 są jedynym narzędziem, aby kolejna fala nie przyniosła tzw. twardego lockdownu – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Policyjna akcja „Znicz”
- Maksymalne ilości sił i środków zostały przeznaczone na nadchodzące dni. Będziemy wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba - mówi zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Piotr Morajko.

- Łącznie przez cały okres Wszystkich Świętych około 2 tysiące policjantów ruchu drogowego będzie dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Szczególną ochronę będziemy sprawować nad niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, ponieważ grupa ta będzie bardzo liczna na drogach i cmentarzach – dodaje zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego KWP w Krakowie podinspektor Wojciech Matras.

W okresie od 29 października do 2 listopada br. będą prowadzone przez małopolskich policjantów działania zapewniające bezpieczeństwo w czasie Święta Wszystkich Świętych.

Każdego dnia do służby zostanie skierowanych około 400 policjantów ruchu drogowego, natomiast 1 listopada - 500. W działania zaangażowani są także policjanci prewencji, którzy będą patrolować rejon cmentarzy, monitorować parkingi pod kątem niedopuszczania do kradzieży mienia pozostawionego w pojazdach. Będą także monitorować dworce autobusowe i kolejowe by zapobiegać kradzieżom kieszonkowym.

Policjanci drogówki będą przede wszystkim pomagać uczestnikom ruchu drogowego, w szczególności pieszym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich.  

Na głównych ciągach komunikacyjnych, szczególnie na skrzyżowaniach przy drogach wlotowych i wylotowych z największych miast oraz w pobliżu cmentarzy, policjanci ruchu drogowego będą utrzymywać płynność ruchu pojazdów, przystępując do ręcznej regulacji ruchem. 1 listopada w Krakowie do działań zostanie włączony bezzałogowy statek powietrzny - DRON, za pomocą którego policjanci będą nadzorować natężenie ruchu drogowego w rejonach cmentarzy.

Osoby udające się na groby bliskich muszą być przygotowane na zmiany w organizacji ruchu na drogach znajdujących się w rejonach cmentarzy. Często polega to na umieszczeniu w danym miejscu zakazu parkowania, czy wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego. Zbliżając się w rejon cmentarzy, należy obserwować znaki i stosować się do nich. Są to najczęściej znaki zakazu wjazdu, zakazu ruchu w obu kierunkach oraz zakazy zatrzymywania się.

Mając na uwadze zbliżające się Święto Wszystkich Świętych oraz odnotowywane wzrosty zakażeń koronawirusem, Małopolska Policja kontynuuje działania związane z egzekwowaniem nakazów, zakazów oraz ograniczeń związanych z wprowadzonymi obostrzeniami wynikającymi z przepisów prawa.

- Oczekuję od Policji, aby egzekwowała kwestię przestrzegania zasad sanitarnych, szczególnie w autobusach, tramwajach i pociągach. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby wybierając się na cmentarze, podróżować transportem zbiorowym i nie przestrzegać zasad związanych z noszeniem maseczek. Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, odchodzimy od pouczania. Nie chcemy karać Małopolan, chcemy prosić o to, by wychodząc z domu, zawsze mieli przy sobie maseczkę zabezpieczającą przed transmisją koronawirusa – podkreśla  wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W szczególności działania te realizowane są w rejonach dużych skupisk ludzkich, komunikacji publicznej, w przestrzeniach zamkniętych, np. sklepach i dotyczą m.in. kontroli obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Sytuacja drogowa w Małopolsce
Dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedstawił aktualną sytuację na drogach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrudnień, które będą występowały od 29 października do 1 listopada 2021 roku.

- Przerwaliśmy prace związane z przebudowami, remontami i bieżącym utrzymaniem dróg, minimalizując utrudnienia w ruchu. Kierowców prosimy o spokojną, bezpieczną jazdę - mówi dyrektor GDDKiA Oddziału w Krakowie Tomasz Pałasiński.

W związku ze zbliżającą się Świętem Wszystkich Świętych oraz Świętem Niepodległości i planowanym zwiększeniem natężenia ruchu, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wystosował polecenie do rejonów dróg wojewódzkich o dokonanie objazdów dróg i zminimalizowanie utrudnień występujących na ciągach dróg wojewódzkich.

- Zarząd Dróg Wojewódzkich przerwał wszystkie roboty tymczasowe. Na robotach długoterminowych, kontraktach, które trwają, wykonawcy przerwali roboty i zostali zobligowani do zabezpieczenia placów budów. Informacje o miejscach, które mogą generować pewne zatory, zostały przekazane do Komendy Wojewódzkiej Policji. Miejsca te będą monitorowane - podkreśla zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Zbigniew Biernat.

Warunki meteorologiczne w Małopolsce w nadchodzący weekend
Podczas posiedzenia synoptyk IMGiW w Krakowie przedstawił sytuację pogodową na najbliższe dni.

- Informacja pogodowa jest korzystna. Nie przewidujemy dużych zachmurzeń. Temperatura maksymalna w ciągu dnia kształtować się będzie na poziomie ok. 16-18 stopni Celsjusza, a minimalna w nocy ok. 2-6 stopni. W rejonach podgórskich będzie nieco chłodniej - mówi synoptyk meteorolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie Szymon Poręba.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce
-  Pod względem zapadalności na 1000 mieszkańców Małopolska wypada wyjątkowo korzystnie dla tle innych województw. Mamy na uwadze regiony, w których sytuacja jest najgorsza: powiat tatrzański, miasto Kraków, powiat wielicki i powiat gorlicki - mówi małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny.

Na podstawie analizy obecnej sytuacji epidemiologicznej w województwie małopolskim należy wskazać, iż w powiatach województwa małopolskiego obserwujemy stopniowy wzrost zakażeń SARS-CoV-2. W przeciągu ostatnich 14 dni nastąpił wzrost wskaźników epidemiologicznych takich jak suma zachorowań oraz zapadalność na 10 000 mieszkańców.

Liczba wszystkich zachorowań (osób) w powiatach województwa małopolskiego w ostatnich 14 dniach tj. od 15 do 28 października 2021 r. wynosi 3110. Największą liczbę zachorowań w ciągu tego 14-dniowego okresu zarejestrowano kolejno w: m. Kraków (1014), powiatach: krakowskim (260), nowotarskim (174), tarnowskim (172) oraz nowosądeckim (152). Najmniej zachorowań w tym okresie zaobserwowano w powiecie miechowskim (21) oraz suskim (28).

W porównaniu do poprzedniego 14-dniowego okresu tj. od 01 do 14 października 2021 r. suma zachorowań w poszczególnych powiatach województwa małopolskiego wzrosła w ciągu ostatnich 14 dni średnio o 136 % - czyli ponad dwukrotnie.

Średnia 14-dniowa zapadalność na COVID-19  na dzień 28.10.2021 r. w województwie małopolskim wynosi 9,1. Najwyższy wskaźnik zapadalności na 10 000 mieszkańców obserwujemy w powiecie tatrzańskim (15,3), i dalej kolejno w Krakowie (13,0) i powiecie gorlickim (11,5), natomiast najniższą wartość tego wskaźnika zarejestrowano w powiecie oświęcimskim (2,6), suskim (3,4) oraz wadowickim (4,3).

Ponadto należy wskazać, że w województwie małopolskim w obecnym 14-dniowym okresie analizy tj.  od 15 do 28 października 2021 r. obserwujemy ponad dwukrotny wzrost średniej 14-dniowej zapadalności na COVID-19 w porównaniu do analogicznego 14-dniowego okresu od 1 października do 14 października 2021 r., gdzie wskaźnik ten wynosił 3,9.

źródło: https://www.malopolska.uw.gov.pl/

  • Wojewoda w czasie posiedzenia
     
  • Wojewoda w czasie posiedzenia
     
  • Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego
     
  •  
  • Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego
     
  • Naczelnik ruchu drogowego przed mikrofonami dziennikarzami
     
  • Briefing na zewnątrz
     
  •  
  • Briefing na zewnątrz
     
  • Briefing na zewnątrz
     
  •  
  •  
  • Wojewoda pokazuje wykresy dziennikarzą
     
  • Wojewoda występuje przed dziennikarzami
     
  • Wojewoda przed mikrofonami
     
  •  
  • Zastępca komendanta wojewódzkiego przed mikrofonami
     
 
 
 
Powrót na górę strony