Można już płacić kartą za mandat na miejscu zdarzenia

Można już płacić kartą za mandat na miejscu zdarzenia

Od 2 lutego br. suscy policjanci na wyposażeniu niektórych radiowozów mają terminale płatnicze. Dzięki nim kierowcy, którzy zostaną ukarani mandatem karnym, będą mogli go opłacić na miejscu popełnienia wykroczenia lub podczas kontroli drogowej.

Na wyposażeniu suskiej Policji są 4 terminale płatnicze, z których trzy trafiły do policjantów Referatu Ruchu Drogowego, a jeden do Komisariatu Policji w Makowie Podhalańskim.

Od początku używania terminali płatniczych przez suskich policjantów, czyli przez prawie cały luty - 60 osób skorzystało z możliwości bezpośredniego opłacenia mandatu karnego, co daje blisko 20% wszystkich mandatów wystawionych w tym okresie.

Płatność kartą umożliwia uregulowanie kary na miejscu zdarzenia, bezpośrednio u policjantów. Takie rozwiązanie pozwala ukaranemu na uniknięcie opłat dodatkowych za przelew w banku, czy na poczcie, jak również skraca i upraszcza procedurę uiszczenia grzywny. Jest to duże ułatwienie również dla obcokrajowców, którzy na co dzień nie mieszkają w Polsce. Zgodnie z prawem ich mandat jest bowiem gotówkowy, tzn. że są oni zobowiązani do uiszczenia kary od razu na miejscu, a nie zawsze posiadają przy sobie gotówkę. Dzięki możliwości płacenia kartą nie będą musieli udawać się z policjantami do bankomatu lub kantoru, by wymienić obcą walutę na krajową.

Decyzja o formie płatności za popełnione wykroczenie należy do osoby ukaranej, jednak należy pamiętać, że z wyjątkiem policjantów drogówki, nie każdy patrol policji ma na wyposażeniu terminal płatniczy.