"Dzień Bezpiecznego Internetu"

"Dzień Bezpiecznego Internetu"

„Dzień Bezpiecznego Internetu” – policjanci powiatu suskiego odwiedzili szkoły w celu uświadomienia dzieci i rodziców o zagrożeniach czyhających w sieci.

Bezpieczeństwo w sieci to sprawa niezwykle istotna. Często słyszymy o zawieraniu tragicznie kończących się znajomości albo utracie dużej ilości pieniędzy na produkty, które nigdy nie dotarły do klienta. Najczęściej jednak chodzi o zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem oraz podłączającymi się pod różne pliki niechcianymi linijkami kodu. Internet przede wszystkim stanowi zagrożenie dla najmłodszych, którzy bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy.

Miesiąc luty br. to okres wzmożonych działań profilaktycznych w obszarze cyberzagrożeń. W tym celu policjanci powiatu suskiego chcąc uświadomić dzieci i ich rodziców o istniejących zagrożeniach, przeprowadzili akcję „Bezpiecznego Internetu”.

Na początku lutego br. policjantka Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej przeprowadziła spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Lachowicach. Tematem wiodącym było „Tworzenie kultury szacunku w sieci”, który jest naczelnym hasłem tegorocznego „Dnia Bezpiecznego Internetu”, przypadającego na dzień 6 lutego br. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas VI-VII. Zaprezentowano i omówiono zagrożenia, z jakimi można spotkać się w Internecie oraz wynikających z nieumiejętnego korzystania z sieci. Zwracano uwagę na takie kwestie jak m.in. budowanie kultury zrozumienia i tolerancji, brak poszanowania innych osób do ich prywatności, cyberprzemoc, „hejt” i seksting. Przekazano materiały edukacyjne i ulotki związane z tą tematyką. W spotkaniu wzięło udział 50 uczniów i 2 nauczycieli.

Kilka dni później dzielnicowi z budzowszczyzny: asp.sztab. Damian Świerkosz i asp.sztab. Rafał Pacholski pojawili się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Palczy, gdzie w ciekawy sposób przeprowadzili działania edukacyjne z uczniami klas IV-VII.

Najpierw wyświetlili specjalnie przygotowane quizy w formie prezentacji, w trakcie której uczniowie wspólnie wybierali właściwe odpowiedzi utrwalając sobie wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.

Potem policjanci przeprowadzili konkurs wiedzy, w którym wzięli udział wytypowani przedstawiciele z każdej klasy. W pierwszej turze każdy z nich musiał wylosować po trzy pytania i wybrać właściwe odpowiedzi. W dogrywce wygrał przedstawiciel klasy VI. Było sporo wiedzy, ale też duża dawka humoru i radości.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody indywidualne /plecaki, podkładki pod mysz, płyty „Plik i Folder”, a zwycięzca jeszcze kubek termiczny oraz piłkę i dodatkowo dla swojej klasy opaski na rękę. Wszystkie nagrody zostały zakupione w ramach realizacji małopolskiego programu „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie” ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W spotkaniu wzięło udział 65 uczniów i 5 nauczycieli.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu makowscy policjanci przeprowadzili działania edukacyjne z rodzicami uczniów oraz nauczycielami Szkoły Podstawowej w Zawoi Mosorne. Omówiono z zebranymi występujące zagrożenia w Internecie jakie mogą dotyczyć osób małoletnich, ale również dorosłych, a także rozdano materiały edukacyjne w postaci płyt DVD, broszur i ulotek związanych z tematem spotkania. Wszystkie materiały pochodzą ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach działań „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie”. W spotkaniu wzięło udział 45 osób.