Ćwiczenia powiatowe pn. "Wakacje 2017"

Ćwiczenia powiatowe pn. "Wakacje 2017"

Wakacje tuż, tuż. Wyjazdy rodzinne w gotowości. Wielu wybiera się na ten wymarzony odpoczynek samochodami. Chcą jak najszybciej dotrzeć na miejsce wypoczynku. Dlatego Policja apeluje o rozważne i bezpieczne wyjazdy.

Podczas indywidualnych wyjazdów weźmy pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem, a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze. Z kolei podczas opadów, jak wiemy, pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.

Jedna z takich „tragedii” zdarzyła się wczoraj /21.06.2017r./ w Suchej Beskidzkiej. Były to na szczęście wspólne ćwiczenia służb; Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego - głównie mające na celu sprawne współdziałanie w przypadku masowego wypadku drogowego, ale również były skierowane do wszystkich podróżujących po drogach KU PRZESTRODZE! - dla uświadomienia zagrożeń czyhających podczas podróżowania.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że w dniu 21 czerwca 2017r. o godz. 18.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej zostaje powiadomiony przez CPR Kraków o wypadku drogowym na drodze K-28 na pograniczu Suchej Beskidzkiej i Zembrzyc /rejon byłego zajazdu Zielona Gęś/. Ze wstępnych informacji wynika, że doszło do zderzenia kilku samochodów osobowych, jest wielu rannych. Dyżurny na miejsce wysyła patrole policji. Przybyli na miejsce policjanci wstępnie ustalają, że doszło do zderzenia 8 samochodów i motocykla. Kilka pojazdów znajduje się w rowach, inne zatarasowały drogę. Droga krajowa jest całkowicie zablokowana. Komendant Powiatowy Policji w Suchej Beskidzkiej dla koordynacji działań powołuje w jednostce Sztab Policji. Na miejsce akcji zostają skierowani dodatkowi policjanci, w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia, wyznaczenia objazdów i kierowania ruchem w tych miejscach. Trwa akcja ratunkowa z udziałem pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, LPR. W sumie poszkodowanych zostaje 13 osób, w tym 3 zabitych. Po zakończeniu akcji ratunkowej na miejsce zostaje skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza celem wykonania czynności procesowo-wykrywczych.

Całe zdarzenia wyglądało bardzo realistycznie, a wielu kierowców przejeżdżających późnym popołudniem obok tego miejsca myślało, że są świadkami wielkiego karambolu. Mimo, że cała akcja rozgrywała się na drodze krajowej, nie było to dużym utrudnieniem dla podróżujących, gdyż cały ruch został puszczony przez znajdujący się na wysokości działań parking.